Potřebuju si odpočinout od filozofických esejí a lexikálních, syntaktických a morfologických rozborů textu, takže jdeme na to! Také jsem měla strach podívat se na pokračování Sexu ve městě, ale víte co? Nebylo to tak špatné, v závěru se pokusím i o malou recenzi, ale nejprve bych chtěla vystihnout, proč je tenhle seriál takový fenomén. Z médií na nás skáčou sarkastické recenze a komentáře lidí, kteří nechápali tenhle kult ani v době jeho největší slávy, takže bych k této problematice také ráda něco napsala, ať se ty názory alespoň trošku vyváží. Je to můj subjektivní pohled na věc a nikomu ho necpu, jen aby bylo jasno.

Sex ve městě neodmyslitelně patří k mému dospívání i dospělému životu. Samozřejmě je to produkt pop kultury a odpočinková záležitost, ale myslím si, že pro sebevědomí a emancipaci žen udělal mnohé.

Sex, kariéra a rodina

V době svého vzniku, na konci 90. let, to byl naprostý fenomén, který nejen v Americe bořil veškeré stereotypy, ať už jde o sex, partnerské i přátelské vztahy, kloubení rodinného života a kariéry i jinou společenskou problematiku.

Zároveň je ale potřeba připomenout, že i tak je to nereálná americká pohádka, kde jsou redakce novin a svět PR zobrazován úplně jinak, než to ve skutečnosti je, ale já sama u takového seriálu ráda vypnu. Pořád lepší než český brak typu Ordinace v růžové zahradě nebo Ulice.

Moje srdcovky

Prostě sitcomy jako Teorie velkého třesku, Jak jsem poznal vaši matku, Gilmorova děvčata nebo Zoufalé manželky vždy budou moje srdcové záležitosti. Samozřejmě i já už se dnes dívám na jiné seriály a baví mě více sci-fi a dysutopické kusy jako Bariéra, Years and Years, Black Mirror nebo Příběh služebnice.

Končím se Sexem ve městě? Trapárna!

Ale zpět ke Carrie a jejím souputnicím. V různém věku jsem dospěla do bodu, kdy jsem si říkala: „Ježiš, už je to trapný, nebudu na to koukat znovu. Jsem ve věku, kdy už rozhodně takhle nepřemýšlím a ty postavy mi přijdou přehnané.“ No, a pak nastal v mém životě zase nějaký zlom a ráda jsem se po letech podívala znovu.

Samantha forever

Musím říct, že v různých etapách života jsem se ztotožňovala nebo fandila jiné hrdince. Největší frajerka pro mě vždycky bude Samantha, i když já bych takhle promiskuitní být nemohla, ona to dělala s grácií, elegancí a vtipem sobě vlastním.

Ufňukaná Charlotte

Nikdy jsem moc nechápala Charlotte, ta je prostě úplný opak mě, ať už jde o práci, vztahy, peníze nebo rodinný život. Chápu, že přesně taková postava dotváří ideální čtyřlístek hlavních protagonistek.

Realistka Miranda

Aktuálně se asi nejvíc vidím v Mirandě (původní), ale to, co s ní provedli v pokračování seriálu… No, takhle rozhodně dopadnou nechci. Muhehe… I když na to už mnohdy aspiruji těsně po třicítce, když jsem se po 12 letech vrátila na univerzitu.

Osobní spory stranou, prosím

Dost mě mrzí, že protagonistka Samanthy – Kim Cattrall tahá do byznysu osobní spory s další herečkou, a proto se rozhodla v seriálu nehrát. Samozřejmě na to má právo. Potom ale nechápu hlášky typu, že všichni ostatní teda kvůli ní nemají natáčet pokračování nebo že tu postavu pohřbili, což zatím teda neudělali a mně přijde, že z toho vybruslili poměrně kulantně. A ve druhém dílu mě to i trošku dojalo.

Pozor, pokud jste seriál ještě neviděli, raději nečtěte dál.

Bude Maruška nosit šatičky? Doufám!

První díl mi přišel hodně vlažný, i když byla tam světlá místa. Na těhle pokračováních seriálů mě baví, jak herci zestárli a kdo hraje děti hlavních protagonistů. Mě osobně dost pobavila dcera Charlotte Rose, která odmítá nosit šaty, přestože je biologickou dcerou jedné z hlavních hrdinek, která je miluje. No, jestli takhle dopadnu já s Maruškou, tak to potěš koště. Muž už si ze mě dělá srandu od té doby, co jsem otěhotněla, že naše dcera určitě bude nosit na protest tepláky.

Happy end se nekonal

V roce 2010, po odvysílání druhého filmu, jsem někde četla rozhovor s psycholožkou, že manželství Božského a Carrie by nikdy nemohlo vydržet. No, trošku jsem čekala, že budou rozvedení. Scénáristi tu možnost měli. Herec Chris Noth už v pokračování seriálu hrát nechtěl, ale přemluvili ho aspoň na jeden díl. Když Lily hraje tu dramatickou skladbu na piáno, problesklo mi hlavou, že to prolínání s Božským na rotopedu asi nebude samoúčelné a že nejspíš bude mít infarkt, ale vlastně mě to docela mrzelo, protože jsem fanynka šťastných konců.

Oceňuji aktuálnost

Osobně jsem zvědavá, jak to celé bude pokračovat. Druhý díl mi přišel také poměrně vlažný, asi jsem čekala víc, ale úplný průšvih se nekonal. Určitě se budu dívat dál. Líbí se mi ta aktuálnost: Carrie natáčí podcasty a nutí ji do větší kontroverze, Miranda má problém s politickou korektností a myslím, že je fajn, že zmiňují i koronavirus, protože ať chceme nebo nechceme, tenhle vir se do dějin světa bohužel zapíše. No, a v neposlední řadě nesmíme zapomínat na outfity, které jsou naprosto luxusní a myslím, že tohle je hned za tou sexuální revolucí a bojem proti ženské diskriminaci to nejdůležitější, kvůli čemu na tenhle seriál koukáme. No ne?

A co se na pokračování kultovního seriálu líbilo vám? Klidně mi napište, budu ráda.