V Záhosticích nedaleko Tábora najdete útulnou farmu s lamami a velbloudy. Čeká vás bezprostřední kontakt se zvířaty i poutavá přednáška chovatele, který vám zodpoví všechny dotazy, vysvětlí vám rozdíl mezi alpakou a lamou i přiblíží, jak žijí a proč není dobrý nápad krmit jakéhokoliv přežvýkavce.

Když jsme s kamarádkami před dvěma lety vyrazily na dovolenou nedaleko Hluboké, obhlédla jsem zámek z venku se slovy „Jako jo, pěkný… Tak já se jdu ještě vrátit do zoo do toho výběhu s kozami.“ A vydržela jsem tam další dvě hodiny, než si holky prohlédly interiér zámku.

Zoo Hluboká má koutek s přátelskými kůzlátka.🐐 Foto: Styl do puntíku

Bezprostřední kontakt se zvířaty u mě vždycky zvítězí nad čímkoliv. Letos jsme měli letět na Srí Lanku a hned prvním zážitkem mělo být pozorování divokých slonů přímo z hotelového bazénu, který jsme měli booknutý.

Koťatko z farmy v Záhosticích.😻😽 Foto: Marek

Koroňák nám to překazil, tak jsem nám naplánovala pár zážitků v Česku, a protože můj muž zase miluje on the road výlety, tak ještě uvidíme, kde nakonec skončíme, všechno je otevřené.

Alpaka Mireček🦙💙 Foto: Marek

První zastávka byla Lamí a velbloudí farma v Záhosticích. Loni jsme si užili velbloudů do sytosti v Maroku 🐫, takže nás nejvíce zajímaly lamy.🦙🦙

Přespání v poušti v Maroku.🐫❤️ Foto: Styl do puntíku
Jizda na velbloudovi v poušti byl můj nejhezčí zážitek z Maroka. A opravdu se nemusíte bát, že tam velbloudům ubližují, měli se tam královský a je to pro ně přirozené prostředí.🐫❤️ Foto: Merzouga Maroko

V poslední době jsou velmi oblíbené alpaky, ale pán nás poučil, že ačkoliv jsou menší a mají hebčí srst, mnohem přátelštější a vstřícnější na mazlení a lehký výcvik jsou lamy.

Alpaka Mireček 💙 Foto: Styl do puntíku

Všechno nám předváděl na tříletém Mirečkovi. Už od pohledu bylo vidět, že je z lidí mnohem vystresovanější než jeho kolega lamák. Hlazení si tolik neužíval a pořád nervózně couval k výběhu s ostatními lamami.

Selfie s lamákem.🤳🦙 Foto: Styl do puntíku

Dozvěděli jsme se, jak je to s tím pověstným flusáním. Není to tak, že by lamy rozdávaly plivance na potkání. Pokud už vám do obličeje nějaký přiletí, nejspíš jste lámu pěkně namíchli. Nechte si to od pana chovatele Jirky vyprávět. Jeho samotného prý lamy poplivaly asi jen čtyřikrát za 13 let, co je chová.

Lamy v Záhosticích 🦙🦙Foto: Styl do puntíku

Nechci vám všechno prozradit, abyste z přednášky něco měli… Každopádně pozor na krmení přežvýkavců v ohradách. Nikdy nevíte, jakou stravu má zvíře od svého chovatele, jestli nemá nějakou dietu nebo dokonce zažívací problémy. I obyčejnou zeleninou nebo natrhanou nevhodnou trávou můžete zvířeti ublížit.

Velbloudi v Záhosticích🐫🐫🐫 Foto: Styl do puntíku

O pečivu, které tomuto druhu fakt nedá vůbec nic, snad ani mluvit nemusím. I když dost často vidím na sítích, jak lidi krmí sysli oříšky a piškoty. Koně chlebem a kozy rohlíky, takže si to neodpustim. NEKRMTE zvířata, která neznáte!!!! Pokud vám přijde, že umírají hlady, zavolejte na Státní veterinární správu, ale nesnažte se to zachránit sami. Nejste odborníci a fakt nevíte, co danému zvířeti prospívá.

Mládě velblouda🐫❤️ Foto: Styl do puntíku